Temné hlubiny oceánů dráždí již po staletí představivost lidí. Dnes je však naprostá většina z nich velmi dobře prozkoumána, a proto můžeme odpovědět i na otázku, zda mohlo některé ze známých prehistorických vodních zvířat přežít až do dnešních dnů.
Jedním z horkých kandidátů je v myslích mnoha lidí megalodon. Tento obří žralok, dosahující délky až šedesát metrů, žil před statisíci až miliony let. Oficiálně je považován za vyhynulého, avšak stále se najdou lidé, kteří tvrdí, že se s ním setkali. A mnozí tuto událost dokonce zdokumentovali, ať už pomocí fotoaparátů či kamer. Jak spolehlivé jsou však tyto zprávy?
Nejprve se musíme podívat, co byl tento druh vlastně zač. Měl podobný habitat jako dnešní žralok bílý, tedy mělčí, teplé pobřežní vody. Živil se velkými rybami a savci, jako byly jiné, menší druhy žraloků či velryby, které v té době nedosahovaly ani zdaleka takových rozměrů jako dnes.
Již to by nám mělo dát odpověď na naši otázku – není možné, aby existoval takto velký druh, žijící v teplých pobřežních vodách, a nebyl důkladně zdokumentován. Námitka, že jej můžeme nalézt v hlubinách oceánu, neobstojí – megalodon by nebyl schopen vydržet tak nízké teploty, nemluvě o tlaku, který v těchto hloubkách působí. To je jako kdybychom hledali například geparda na Antarktidě – jde přece o suchozemské zvíře, ne?
Dalším důkazem jeho vyhynutí je vývoj velryb, ke kterému došlo po zmizení jejich přirozeného predátora. Právě to jim totiž umožnilo dosáhnout takových velikostí a tvarů, jaké známe dnes. Navíc, pokud by něco mimo člověka stále decimovalo jejich populace, rozhodně bychom si toho všimli.
Dobrá, proč ale tento druh vyhynul? Odpověď zní, že jednoduše nedokázal konkurovat menším, rychlejším a mrštnějším druhům žraloků, které byly nejen úspěšnější při lovu, ale zároveň také nepotřebovaly tolik potravy.
Je tedy potřeba se smířit s tím, že tohoto obřího žraloka dnes již nenajdeme. Pokud by stále existoval, pak bychom jej díky jeho chování i prostředí, ve kterém žil, už dávno objevili.