Také patříte k lidem, co ke konci pracovní doby sledují hodinky, a pomyslně urychlují posun minutové ručičky, aby se závěr pracovní činnosti co nejvíce urychlil? A jakmile „padla“, odkládáte pracovní pomůcky či nářadí a spěcháte co nejrychleji domů? Pracovní dobu vnímá mnoho lidí ne zrovna přívětivě a připadá nám, že osmihodinový cyklus v průběhu pracovního týdne je jaksi příliš dlouhý, a že bychom klidně uvítali zkrácený pracovní úvazek. A pomyšlení, že bychom měli být v zaměstnání ještě o víkendu, nebo dokonce že by byly zákonem znovu obnovené pracovní soboty, jak tomu kdysi bývalo za socialismu, nás přímo děsí.
Mezi námi jsou však lidé, co oblékají montérky i o víkendech, a dokonce i o vánočních svátcích nebo na Silvestra. Jsou to například hasiči, policisté, zdravotníci a lékaři a také instalatéři.
Instalatér v Praze v podstatě nerozlišuje pracovní či sváteční den, někdy má volno v pondělí, jindy v neděli. Důležité však je, že instalatéři udržují havarijní nonstop pohotovost, po celý rok, bez ohledu na svátky či víkendy a také bez ohledu na pracovní čas. Můžete je k havarijní situaci povolat prakticky kdykoli.
Voda – topení – plyn – někteří lidé stále řeší, k čemu instalatéry vlastně povolávat, když se doma něco porouchá. Kupříkladu si neví rady, když jim praskne v obýváku topení, komu vlastně zavolat, zda existuje nějaká odnož instalatérů topenářů – specialistů na topení. Anebo pokud jim vysadí v domácnosti plynová karma, domnívají se, že to řeší jen plynaři, a že instalatér, co jim nainstaloval v koupelně sprchový kout, že ten to nemá v kompetenci.
Ve skutečnosti je to tak, že instalatér je profese, která má na starosti všechny tři systémy, tedy jak vodu a odpady či kanalizaci, tak i topení a plynové spotřebiče, i rozvody plynu. Můžete tedy instalatérský havarijní servis přivolat třeba v noci na jakoukoli závažnou závadu všech těchto systémů.