Pojem vznikl v Americe v době devatenáctého století. Workoholismus je onemocnění, které by se dalo nazvat i životním stylem. Jedná se o závislost na práci a pracovním vytížení. Chorobná pracovitost může vést k syndromu vyhoření, depresím, asociaci a k rozvratu rodinných nebo partnerských vztahů.
Příznaky workoholismu
1. Svou práci upřednostňujete před vším. V práci najednou trávíte mnohem více času než obvykle. Z práce se stane Vaše závislost a vy si neumíte bez ní představit další minuty života.
2. Každý neúspěch berete jako záminku pro zvýšení pracovní výkonnosti. Jakmile se Vám něco nepovede, snažíte se o enormní zlepšení v dalších dnech. Nedokážete si odpustit jakoukoliv chybu.
3. Když Vám někdo řekne, že pracujete moc,zapíráte. Tento fakt si možná někde v sobě uvědomíte až ve chvíli, kdy může jít například o Vaše zdraví.
4. Nejste schopni relaxovat. Odpočinek je něco, co si teď zrovna nemůžete dovolit. Jakmile zjistíte, že už nemáte co na práci, nejdete odpočívat, ale naopak začnete vyhledávat další záminku k tomu, abyste mohli jít pracovat.
5. Váš sociální život pokulhává. Vaši přátelé si všímají, že už nechodíte tolik mezi lidi, jste často podráždění, když Vám někdo nabídne pozvánku do společnosti. Nevidíte důvod, proč mrhat svým drahocenným časem a trávit ho místo v práci na zábavě.
6. Nerozumíte si s ostatními. Nechápete jejich priority. Jsou naprosto odlišné od těch Vašich.
7. Jste více ambiciózní než dříve. Váš šéf je rád, že pracujete nad rámec, nicméně Vaši kolegové Vás berou jako velkou konkurenci a vytvoří si vůči Vaší osobě odpor.
Fyzické a psychické potíže
· Nespavost, bolesti hlavy, zad, krční páteře
· Žaludeční problémy, poruchy příjmu potravy, impotence, poruchy hormonální soustavy, srdeční problémy, oční vady
· Infarkty, mrtvice, respirační problémy
· Stavy úzkosti, vztek, přecitlivělost, deprese, nervozita a stres, nepříčetnost, nadřazenost a egoismus, pohrdání prací ostatních
· Alkoholismus, perfekcionismus
· migrény