V dnešní době je na trhu přebytek likvidy a banky se neustále mezi sebou předhánějí, kdo přijde s lepší nabídkou úvěrových produktů. Přesto na úvěr jako takový nedosáhne každý. Roli hraje celá řada norem a vnitřních předpisů bank, ale i novela zákona o spotřebitelském zákonu z roku 2016. Je tedy vcelku jasné, že vyřízení úvěru je velice náročné a i nepatrní chyba může v nejhorším případě vést až k jeho zamítnutí. Na co si tedy při sjednávání dát pozor, jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní společností a jak banky posuzují bonitu žadatele?
Možná vás to překvapí, ale s půjčkou jako takovou má v dnešní době zkušenost téměř každý druhý Čech. Je to vcelku alarmující údaj, ale taková je realita. V dnešní nejisté době se ve finanční tísni může ocitnout každý z nás a požádat o pomoc je vcelku běžné. Záleží už pak jen na bance, zda nám v takové situaci úvěr poskytne.
Jenže vše není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Schvalovací proces většiny bank je neúprosný, a byť jediný finanční prohřešek může ve výsledku zhatit žádost o úvěr. Jaké jsou ale nejčastější důvody, které banky k takovému závěru přimějí?
- Nízká bonita žadatele
Jsou to práv úvěrové produkty, které do pokladen bank přinesou každoročně nejvíce peněz. Není se tedy čemu divit, že banky bojují doslova o každého nového klienta. Ještě předtím, než ale bude jeho žádost kladně vyřízena, je zapotřebí důkladné vyhodnocení bonity.
- Nesplnění podmínek
Každý věřitel si může sám nastavit podmínky úvěru, tedy jen do té míry, jakou mu umožňuje ČNB. Mezi standartní podmínky patří plnoletost, trvalý pobyt na území ČR, vlastní bankovní účet nebo dostatečně vysoký měsíční příjem. U některých nebankovních společností jsou samozřejmě podmínky do jisté míry benevolentnější, například v případě nebankovní americké hypotéky Nebankovni-hypoteky-uvery.cz není zapotřebí dokládat příjem.