Není pochyb o tom, že bez filtrace by prakticky žádný bazén nemohl fungovat. Koneckonců, právě ona zajišťuje, že voda zůstává stále průzračně čistá a že se nestane domovem pro nejrůznější řasy a sinice. Je jich poměrně dost druhů, avšak tou nejčastěji používanou je písková. Jak vlastně funguje?

Princip je poměrně jednoduchý. Voda je z bazénu odčerpávána a vedena do filtračního zařízení. Zde je prohnána přes poměrně silnou vrstvu písku. Právě v něm se zachytí veškeré nečistoty, takže zpět vychází téměř dokonale čistá. Následně je opět vypuštěna zpět do bazénu.

bazen5

To vše zní dobře, a samozřejmě to funguje. Koneckonců, tento princip je znám již od starověku. Již antické národy používaly podobný způsob čištění vody a její úpravy na vodu pitnou.

Avšak je zde samozřejmě také háček. Ač je písek skutečně dobrý v zachytávání nečistot, ani jeho kapacita není neomezená. A když se naplní, tak jeho filtrační účinek zmizí. Proto je třeba jej vždy včas vyměnit, abychom zajistili, že bude pracovat po celou dobu na plný výkon.

Otázkou ale je, jak poznat, kdy nastal správný čas na výměnu. Faktem totiž je, že filtrační zařízení je uzavřené a tak nevidíme, jak to uvnitř vypadá, pokud jej neotevřeme. A to není něco, co je za plného provozu doporučováno. Jak to tedy zařídit?

bazen6

Ideální je prohlídka ještě před zahájením sezóny. Než začnete napouštět vodu a než filtr připojíte, zkontrolujte jej. Pokud uvidíte, že je písek potažen slizkým filmem a má i zelenavou barvu, pak je nejvyšší čas na výměnu. Jak probíhá?

Jako první samozřejmě ten starý vysypete. Jen dávejte pozor, jak s ním nakládáte, neboť pro likvidaci tohoto druhu odpadu jsou zvláštní předpisy. Zařízení pak řádně vymyjeme, abychom jej zbavili i poslední špetky nánosu. Následně nasypeme čerstvý písek do pískové filtrace a namočíme jej tak, aby vytvořil kompaktní hmotu.

Následně už jen můžeme vše vyzkoušet, zda zařízení funguje tak, jak má a následně již jen připojit k bazénu. Pak už si jen můžeme užívat čisté vody.